Leczenie uzależnienia od leków Kraków

Preparaty farmaceutyczne powinny być zażywane zgodnie ze wskazaniami producenta czy lekarza. Nadużywanie farmaceutyków przeciwbólowych, nasennych, hormonalnych może prowadzić do występowania niepożądanych działań. Wówczas niezbędne jest leczenie uzależnienia od leków, które realizujemy w Krakowie. Pod okiem specjalistów z różnych dziedzin pacjent przechodzi kurację. Taka terapia uzależnień ma na celu wsparcie w procesie nauki radzenia sobie z nałogiem.

Jakie są objawy lekomanii?

Osoba pozostająca pod wpływem silnie działających farmaceutyków często wykazuje upośledzenie zdolności psychomotorycznych. To istotna wskazówka, aby zdecydować się na leczenie lekomanii, które realizujemy w Małopolsce. Do niepokojących symptomów uzależnienia można zaliczyć:

  • drżenie mięśni,
  • tracenie koordynacji ruchowej,
  • problemy z koncentracją i zapamiętywaniem,
  • obojętność emocjonalna,
  • drażliwość,
  • degradacja społeczna.

Odstawienie leków wiąże się z dodatkowymi problemami. U cierpiącego na lekomanię w krótkim czasie pojawić się może obniżony nastrój czy brak apetytu. Po nieco dłuższym okresie pacjenci skarżą się na omamy, halucynacje czy urojenia. Szczególnie skomplikowane przypadki wymagają indywidualnej terapii.

Jak pomagamy w leczeniu lekomanii

W naszym ośrodku prowadzimy terapię grupową i indywidualną. Leczenie lekomanii trwa sześć tygodni, z możliwością przedłużenia. Po terapii uzależnienia od leków zapewniamy również wsparcie.

Jakie rodzaje lekozależności wyróżniamy?

Przymus stałego lub okresowego zażywania farmaceutyków może mieć różne postacie. Przyzwyczajenie jest lżejszą postacią uzależnienia od leków, a terapia w takich przypadkach często przynosi pożądane efekty. Cięższą formą lekomanii jest nałóg. Wówczas proces leczenia jest bardziej kompleksowy. Na podstawie wytycznych przygotowanych przez ekspertów WHO wyróżnia się takie typy lekozależności, jak:

  • morfinowy,
  • kokainowy,
  • amfetaminowy,
  • barbituranowy,
  • od substancji halucynogennych,
  • cannabis,
  • benzodiazepinowy.
 

Jak wygląda odwyk lekowy?

Detoksykacja jest stopniowym zmniejszaniem dawki preparatu. W leczeniu uzależnień od leków pozwala na przygotowanie pacjenta do dalszej terapii. Staramy się poprawić jego samopoczucie, aby ułatwić powrót do sprawnego funkcjonowania. Podczas detoksu często wprowadzany jest środek zamienny, którego celem jest redukowanie objawów odstawienia substancji pierwotnej. W naszym ośrodku realizowana jest indywidualnie dopasowana do potrzeb chorego kuracja lekomani. Obejmuje ona wsparcie psychologiczne. Specjaliści prowadzą także warsztaty i szkolenia. W celu utrzymania abstynencji proces leczenia odbywa się także po stacjonarnych turnusach.

Jakie są skutki uzależnienia od leków?

Osoba nadużywająca konkretnego farmaceutyku sięga po niego codziennie i przyzwyczaja się do substancji w nim zawartych. Zależność lekowa nie zawsze daje widoczne objawy. Z reguły pojawiają się widoczne symptomy lekomanii. Wyróżnić można takie oznaki uzależnienia, jak:

  • zmiany osobowości,
  • sięganie po coraz większe dawki,
  • obniżenie zdolności psychomotorycznych,
  • zespół abstynencyjny po odstawieniu preparatu, czyli odczuwanie silnego lęku lub paniki,
  • skutki uboczne związane z zażywaniem dużej ilości leków.
Osoba nadużywająca preparatów stopniowo koncertuje się wyłącznie na ich zdobywaniu. Taki pacjent powinien skorzystać z leczenia problemów z lekomanią.
 

Kompleksowe leczenie uzależnień

W naszym ośrodku zlokalizowanym w Biskupicach zapewniamy całodobową pomoc. To placówka położona w cichym i spokojnym miejscu. Kameralna atmosfera sprzyja skupieniu się na kuracji. Pacjenci mogą liczyć na dostęp do warunków, w których odbywają się stacjonarne terapie uzależnienia od leków, przygotowanych z myślą o dłuższym pobycie. Skuteczny proces terapeutyczny opiera się na różnych metodach wsparcia cierpiącego z powodu lekomanii. Dla uzyskania oczekiwanych, długoterminowych efektów istotne jest wytworzenie motywacji do rzucenia nałogu. Podejmowane działania obejmują między innymi:

  • wstępne interwencje, które pozwalają przekonać do podjęcia terapii,
  • oczyszczenie organizmu,
  • naukę technik relaksacyjnych,
  • pracę zadaniową i grupową,
  • stacjonarne i niestacjonarne formy prowadzenia kuracji.

Podczas leczenia istotne jest wytworzenie przekonania, że życie bez nałogu jest lepsze. W zależności od tego, jak silna jest lekomania, konieczne jest dostosowanie intensywności programu kuracji. Tak prowadzona terapia uzależnień od leków jest w stanie przynieść efekty, które będą się utrzymywać. Pacjent, zdobywając wiedzę, zdaje sobie sprawę, że nadużywane leki negatywnie wpływały na jego życie i zdrowie.

Oferujemy pomoc również bliskim i rodzinom osób uzależnionych od leków, w ramach warsztatów, grup wsparcia i terapii indywidualnej. Więcej informacji w podstronie Aktualności.

Poznaj nas

Justyna Jarzyna

Justyna Jarzyna

 

Z wykształcenia farmaceuta, od 13 lat pracuję w zawodzie. Instruktor terapii uzależnień w trakcie certyfikacji.

Ewelina Ryl

Ewelina Ryl

 

Oligofrenopedagog, surdopedagog, Specjalista psychoterapii uzależnień (certyfikat Krajowego Biura do spraw Przeciwdziałania Narkomanii).

Rafał Wieczorek

Rafał Wieczorek

 

Instruktor Terapii Uzależnień (certyfikat MZ i OS nr. I/OO76/2003)
Od 1994 roku zajmuje się pomocą osobom uzależnionym i ich rodzinom.

Paweł Nowak

Paweł Nowak

 

Jestem certyfikowanym instruktorem terapii uzależnień.
Ukończyłem specjalistyczne szkolenie w dziedzinie terapii uzależnień w Polskim Towarzystwie Przeciwdziałania Narkomanii w Katowicach.

Zadzwoń do nas

789 090 871

Biskupice 100
32-020 Biskupice

Godziny otwarcia
Ośrodek czynny całą dobę

Używamy ciasteczka aby usprawnić naszą stronę internetową.