Leczenie narkomanii Kraków

Nałóg jest silnym zniewoleniem, od którego trudno uwolnić się samemu. Często jest to niemożliwe. Skuteczna walka z nim jest realna wyłącznie przy obudzeniu w sobie silnej woli, włączeniu do życia nowych bodźców pozwalających na odnalezienie zdrowych alternatyw i przy stałej pracy z psychologiem. Najczęściej odwyk jest jedyną możliwością. Dopiero to może pomóc doskonale zrozumieć źródło swojego problemu. Leczenie uzależnienia od narkotyków jest procesem złożonym.

O narkomanii – fazy uzależnienia

Choroba zawsze ma stałe fazy. Najczęściej zaczyna się od zabawy, chęci eksperymentowania, które następnie staje się regularnym nawykiem. Kolejnym etapem narkomanii jest już nie tylko stałe, ale też niebezpieczne używanie, bez kontroli, ze stosowaniem coraz większych dawek. To właśnie tu wykształca się uzależnienie psychiczne, które na końcu przechodzi również w fizyczne. To ostatni moment, by udać się na odwyk narkotykowy i uratować swoje życie.

Czy wytrwałość to klucz przy odwyku?

Najważniejsze, by chory zrozumiał, że nałóg ma regularny charakter. Nawet pierwszy sukces i porzucenie go nie oznaczają ostatecznego zwycięstwa. Należy mieć świadomość, że potrzeba sięgnięcia po substancje psychoaktywne może powrócić w każdej chwili, a tym samym uzależniony musi być ciągle ostrożny, by nie dać się pokusie. Dlatego leczenia uzależnień od narkotyków opierają się na konieczności zaakceptowania faktu, że choroba jest jedynie zaleczana, ale nie wyleczalna, toteż niezbędna jest podejmowanie stałego wysiłku.


Odwyk narkotykowy, który prowadzimy w województwie małopolskim, kładzie nacisk właśnie na to, by euforia po pierwszym sukcesie nie przysłoniła oczu i nie uśpiła czujności chorego. Wyłącznie regularna praca nad sobą pomoże pozostać trzeźwym. Specjaliści postarają się odkryć, dlaczego dana osoba sięga po używkę, jaką pustkę ma ona wypełnić, a następnie podejmą działania, których celem będzie uświadomienie, że pomoc, którą chory otrzymuje od narkotyku, jest wyłącznie iluzoryczna i w żadnym stopniu nie pomaga, a przeciwnie – szkodzi.

Jak pomagamy w odwyku narkotykowym? Przebieg terapii i pomoc po jej ukończeniu

W naszym ośrodku prowadzimy odwyk narkotykowy w grupie oraz indywidualnie. Leczenie narkomanii trwa sześć tygodni, z możliwością przedłużenia. Po terapii zapewniamy również wsparcie. 


Podopieczni mogą stale liczyć na pomoc specjalistów i w każdej chwili odwiedzić ośrodek. Ciągle powtarzamy, że leczenie uzależnienia od narkotyków jest procesem stałym, dlatego pozostajemy do dyspozycji zaleczonych osób uzależnionych. 


Skupiamy się na walce zarówno z nałogiem fizycznym, jak i psychicznym. Chory musi poznać swój problem. Leczenie uzależnienia od narkotyków opiera się na zrozumieniu istoty problemu, przebiegu faz narkomanii. Działamy kompleksowo, by zapewnić podopiecznemu maksymalne wsparcie w walce ze zniewoleniem. Zdajemy sobie sprawę, że kluczem do sukcesu jest wypełnienie pustki, jaką chory może odczuwać po odstawieniu substancji psychoaktywnych. Dążymy do wypracowania nowych nawyków, które pozwolą poczuć radość życia bez korzystania z używek. Chcemy, by odwyk narkotykowy obudził u podopiecznego nowe hobby.

Wsparcie najbliższych może być kluczowe

Doświadczenie pozwala zrozumieć, że nie tylko chory cierpi z powodu swojego zniewolenia. Wiemy, że problem ten dotyka także rodziny i znajomych. Dlatego nasz odwyk narkotykowy to także terapia, na której pomoc znajdą również bliscy osób uzależnionych, i rodzinom osób uzależnionych od narkotyków, w ramach warsztatów, grup wsparcia i terapii indywidualnej. Więcej informacji w podstronie Aktualności.


Włączenie do terapii bliskich jest bardzo istotne. Leczenie uzależnienia od narkotyków jest procesem wymagającym, dlatego im więcej bodźców stanowiących pomoc dla chorego, tym większa szansa, że odwyk narkotykowy odniesie sukces.

Poznaj nas

Justyna Jarzyna

Justyna Jarzyna

 

Z wykształcenia farmaceuta, od 13 lat pracuję w zawodzie. Instruktor terapii uzależnień w trakcie certyfikacji.

Ewelina Ryl

Ewelina Ryl

 

Oligofrenopedagog, surdopedagog, Specjalista psychoterapii uzależnień (certyfikat Krajowego Biura do spraw Przeciwdziałania Narkomanii).

Rafał Wieczorek

Rafał Wieczorek

 

Instruktor Terapii Uzależnień (certyfikat MZ i OS nr. I/OO76/2003)
Od 1994 roku zajmuje się pomocą osobom uzależnionym i ich rodzinom.

Paweł Nowak

Paweł Nowak

 

Jestem certyfikowanym instruktorem terapii uzależnień.
Ukończyłem specjalistyczne szkolenie w dziedzinie terapii uzależnień w Polskim Towarzystwie Przeciwdziałania Narkomanii w Katowicach.

Zadzwoń do nas

789 090 871

Biskupice 100
32-020 Biskupice, Małopolskie

Godziny otwarcia
Ośrodek czynny całą dobę

Używamy ciasteczka aby usprawnić naszą stronę internetową.