Leczenie alkoholizmu Kraków

  Alkohol jest stałym elementem wielu imprez i spotkań towarzyskich. Już niewielka jego ilość wpływa na ośrodkowy układ nerwowy, wywołując rozluźnienie, zmianę nastroju i krótkotrwałe uczucie przyjemności. Regularne spożywanie napojów wysokoprocentowych jest szkodliwe i może prowadzić do uzależnienia. W celu wyeliminowania patologicznych zachowań i usunięciu toksycznych substancji z organizmu zwykle przeprowadzany jest odwyk alkoholowy. Jego cena jest ustalana indywidualnie przez każdą placówkę. Prywatny Ośrodek Leczenia Uzależnień Horyzont nieopodal Krakowa to miejsce, w którym pomagamy uzależnionym odzyskać kontrolę nad życiem i nauczyć się radzenia sobie w różnych sytuacjach bez konieczności sięgania po alkohol.

Skutki choroby alkoholowej

  Zanim chory trafi na odwyk alkoholowy, zwykle odczuwa wiele negatywnych konsekwencji związanych z regularnym piciem. Nadużywanie alkoholu może prowadzić do wystąpienia groźnych chorób fizycznych oraz psychiatrycznych. U osób pijących intensywnie obserwuje się m.in. niedobory i zaburzenia wchłaniania witamin, zwiększoną podatność na infekcje, przewlekłe stany zapalne w obrębie układu pokarmowego, stłuszczenie wątroby, zmiany morfologiczne w szpiku kostnym. Przewlekłe spożywanie alkoholu ma też niekorzystny wpływ na ośrodkowy układ nerwowy. U wielu alkoholików można zaobserwować zaniki korowe, upośledzenie uwagi, trudności z pamięcią, chwiejność uczuciową. Picie alkoholu destrukcyjnie wpływa ponadto na sferę rodzinną, zawodową oraz społeczną.

Typy alkoholizmu a właściwa terapia alkoholowa

  Fazy uzależnienia od alkoholu szczegółowo opisał amerykański lekarz czeskiego pochodzenia Elvin Morton Jellinek. Wyróżnił on też kilka rodzajów alkoholizmu, do których należy:

 

  • typ alfa – polegający na kontrolowanym i umiarkowanym piciu alkoholu w celu poprawienia nastroju lub usunięcia nieprzyjemnych doznań somatycznych,
  • typ beta –  rozpoznawany u osób trafiających na odwyk alkoholowy, które na skutek nadmiernego spożywania etanolu doprowadziły do wystąpienia poważnych szkód w organizmie,
  • typ gamma – objawiający się utratą kontroli nad piciem oraz długotrwałym nadużywaniem alkoholu prowadzącym do choroby,
  • typ delta – odznaczający się niemożnością utrzymania trzeźwości z powodu przystosowania metabolizmu i objawów abstynencyjnych,
  •  typ epsilon – polegający na okresowym upijaniu się jednostki umiejącej utrzymać abstynencję nawet przez kilka-kilkanaście miesięcy.

 

  Szczegółowy wywiad z pacjentem skierowanym na odbycie odwyku alkoholowego pozwala na właściwe zidentyfikowanie typu alkoholizmu. To z kolei ułatwia dobranie odpowiedniego postępowania terapeutycznego oraz oszacowanie przybliżonej ceny leczenia.

Odwyk alkoholowy – Kraków i okolice

  Samodzielne próby zerwania z nałogiem nie są łatwe i w wielu przypadkach kończą się niepowodzeniem. W takiej sytuacji z pomocą może przyjść odwyk alkoholowy. W naszym ośrodku blisko Krakowa na terenie Małopolski uświadamiamy pacjentom, że zmaganie się z uzależnieniem ma charakter procesu, a zdrowienie dokonuje się etapowo. Pokonywanie nałogu często inicjuje ważne wydarzenie, które sprawia, że osoba chora dostrzega beznadziejność swojego położenia. Może to być np. sięgnięcie dna, utrata pracy, odejście bliskiej osoby.

  Istotnym elementem wychodzenia z uzależnienia jest podjęcie abstynencji. W początkowej fazie trzeźwienia zwykle jest ono wymuszone, ale dzięki uzyskanej pomocy w ramach odwyku alkoholowego może się stabilizować. Podjęcie decyzji o zaprzestaniu lub ograniczeniu picia często nie jest łatwa i wiąże się z wieloma wyrzeczeniami. W całym procesie ważne jest też motywowanie do zmian. Kluczowe znaczenie mają tutaj wykwalifikowani terapeuci z dużym doświadczeniem i indywidualnym podejściem do pacjenta, którzy zachęcają do pracy nad sobą i stwarzają optymalne warunki do nauki nowych zachowań.

 

  Oferujemy pomoc również bliskim i rodzinom osób uzależnionych od alkoholu, w ramach warsztatów, grup wsparcia i terapii indywidualnej. Więcej informacji w podstronie Aktualności

Etapy terapii uzależnień

 Osoby, które zdecydują się na odbycie odwyku alkoholowego w Prywatnym Ośrodku Leczenia Uzależnień Horyzont nieopodal Krakowa, w pierwszej kolejności są kierowane na odtrucie. Ma ono na celu wyeliminowanie toksycznych substancji, które gromadzą się w organizmie na skutek długotrwałego picia alkoholu.  W trakcie detoksu, którego cena jest wliczona w leczenie, zostają uzupełnione niedobory witamin i minerałów, by wspomóc prawidłowe funkcjonowanie narządów wewnętrznych oraz zmniejszyć fizyczne objawy abstynencji takie jak drżenie mięśni, ból głowy, obniżenie nastroju. Szybka i skuteczna pomoc sprawia, że pacjent stopniowo dochodzi do zdrowia i nabiera sił do dalszej walki z nałogiem.

 

 Ważnym etapem odwyku alkoholowego również zawartym w cenie leczenia jest właściwa terapia, która pozwala choremu na nowo nauczyć się żyć w trzeźwości i zdobyć wiedzę, jak rozwiązywać problemy bez konieczności zaglądania do kieliszka. Jej celem jest też poprawa zdrowia fizycznego i psychicznego pacjenta, a także zmniejszenie ryzyka nawrotu choroby. Przejście samego odtrucia bez psychoterapii nie obniży ceny leczenia – takie postępowanie jest nieskuteczne, ponieważ samo pozbycie się toksyn nie jest w stanie rozwiązać problemów, które chorzy topią w alkoholu.

Dlaczego warto wybrać nasz ośrodek leczenia alkoholizmu w Krakowie?

 W Prywatnym Ośrodku Leczenia Uzależnień Horyzont położonym w cichej, spokojnej i malowniczej okolicy blisko Krakowa proponujemy różne formy pomocy. Są one skierowane do osób, które nie są w stanie samodzielnie uporać się z nałogiem, a także do ich rodzin. Poza detoksem od substancji psychoaktywnych oferujemy terapię stacjonarną, która może odbywać się w formie indywidualnej lub grupowej. Ponadto naszym pacjentom dajemy możliwość uczestniczenia w grupie motywacyjnej oraz nawrotowej. Dzięki odpowiednio zaplanowanym działaniom terapeutycznym w trakcie odwyku alkoholowego chory może przyznać się przed samym sobą do choroby, zdobyć wiedzę na temat nałogu oraz uwierzyć w możliwość powrotu do zdrowia. Podczas spotkań z wykwalifikowanymi terapeutami pacjenci uczą się też nowych sposobów postępowania w sytuacjach, które jeszcze do niedawna były rozwiązywane za pomocą alkoholu.

Cena odwyku alkoholowego Kraków

  • Terapia indywidualna: 150 zł/h
  • Terapia rodzinna: 220 zł/h
  • Cena odwyku alkoholowego stacjonarne w ośrodku: 8500 zł - 4 tygodnia
  • Dzienna popołudniowa: 6000 zł - 6 tyg., od poniedziałku do piątku, godz. 17-20.
  • Detoks alkoholowy: 800 zł.

Co zapewniamy w ramach odwyku?

 Prywatny Ośrodek Leczenia Uzależnień Horyzont zlokalizowany w pobliżu Krakowa to miejsce, w którym zapewniamy profesjonalną opiekę terapeutyczną, wykwalifikowany personel medyczny oraz kompleksowe wsparcie po zakończeniu odwyku alkoholowego. W ramach terapii prowadzimy zajęcia dla osób uzależnionych, a także dla ich bliskich dotkniętych problemem współuzależnienia. Gwarantujemy całkowitą dyskrecję i anonimowość. Pomagamy także młodzieży w przypadku uzależnienia od alkoholu, narkotyków lub gier komputerowych.

 

 Jeśli jesteś zainteresowany podjęciem odwyku alkoholowego w Ośrodku Horyzont lub interesuje Cię, co dokładnie zawiera cena leczenia, zapraszamy do kontaktu telefonicznego lub bezpośredniego odwiedzenia naszej placówki.

Poznaj nas
Justyna Jarzyna

Justyna Jarzyna

 

Z wykształcenia farmaceuta, od 13 lat pracuję w zawodzie. Instruktor terapii uzależnień w trakcie certyfikacji.

Ewelina Ryl

Ewelina Ryl

 

Oligofrenopedagog, surdopedagog, Specjalista psychoterapii uzależnień (certyfikat Krajowego Biura do spraw Przeciwdziałania Narkomanii).

Rafał Wieczorek

Rafał Wieczorek

 

Instruktor Terapii Uzależnień (certyfikat MZ i OS nr. I/OO76/2003)
Od 1994 roku zajmuje się pomocą osobom uzależnionym i ich rodzinom.

Paweł Nowak

Paweł Nowak

 

Jestem certyfikowanym instruktorem terapii uzależnień.
Ukończyłem specjalistyczne szkolenie w dziedzinie terapii uzależnień w Polskim Towarzystwie Przeciwdziałania Narkomanii w Katowicach.

Zadzwoń do nas

789 090 871

Biskupice 100
32-020 Biskupice, Małopolskie

Godziny otwarcia
Ośrodek czynny całą dobę

Używamy ciasteczka aby usprawnić naszą stronę internetową.